The above unit price does not include cabinet and battery.
HIGHLIGHTS
- High performance, reducing power waste
- Expandable multi-layer protection
- No input phase shifting
- Remote management solution combined with peripheral devices
- Smart charging technology increases battery lifespan
- Used for data centers, network equipment, telecommunications, security, defense, industrial, medical, automation, broadcasting, television equipment, etc.
SPECIFICATIONS
| INPUT | |
|---|---|
| Rated Voltage | 380VAC (L-L) / 220VAC (L-N) |
| Voltage Range | 120VAC ~ 275VAC (176VAC ~ 275 VAC: Full Load) |
| Phase | 3-phase (Star configuration – 4 wires + ground wire) |
| Rated Frequency | 50/60 Hz (40 ~ 70 Hz) |
| Power Factor | > 0.99 |
| Generator Compatibility | Yes |
| OUTPUT | |
| Capacity | 15 KVA / 13.5 KW |
| Voltage | 220V/230V/240V ±1% |
| Phase | Single-phase (2 wires + ground) |
| Waveform | True sine wave under all grid conditions and independent of remaining battery capacity. |
| Frequency | Synchronized with input 50/60Hz ±4Hz or 50/60Hz ±0.05Hz (battery mode) |
| Efficiency | >93.5% (>98% in ECO Mode) |
| Overload Capability | 105% ~ 125% for 10 minutes, 125% ~ 150% for 30 seconds, >150% for 500 milliseconds |
| Output Connection | Terminal block |
| BYPASS MODE | |
| Automatic Bypass Switch | Overload, UPS Error |
| Maintenance Switch | Available |
| EMERGENCY POWER OFF (EPO) | |
| Emergency Power Off Function | Optional by request |
| BATTERY | |
| Battery Type | 12 VDC, sealed, maintenance-free, lifespan over 3 years |
| Backup Time | Depends on external battery capacity and load power consumption |
| Charging Time | Depends on external battery capacity |
| INTERFACE | |
| Control Panel | Start / Self-test / Mute alarm / Power off button |
| LED Status | Mains mode, battery mode, bypass mode, load level, battery capacity, fault indication |
| Communication Port | RS232, expansion slot |
| Management Software | Winpower power management and automatic system shutdown software compatible with Windows, Linux, Unix, Sun |
| Transfer Time | 0 ms |
| Parallel Connection N+X | Allows parallel operation of up to 3 units for redundant multi-layer operation (N+X), tripling output power and load sharing. |
| OPERATING ENVIRONMENT | |
| Operating Temperature | 0 ~ 40°C |
| Operating Humidity | 20% ~ 90%, non-condensing |
| Cooling System | Air cooling fan |
| STANDARDS | |
| Noise Level | >50 dB excluding alarm |
| Electromagnetic Field (EMS) | IEC 61000-4-2 Level 4 (ESD) |
| IEC 61000-4-3 Level 3 (RS) | |
| IEC 61000-4-4 Level 4 (EFT) | |
| IEC 61000-4-5 Level 4 (Surge) | |
| EMI Safety Standard | IEC62040-2, with input current ≥ 25A |
| Safety Standard | IEC62040-1 |
| DIMENSIONS / WEIGHT | |
| Dimensions (W x D x H) (mm) | 248 x 500 x 565 |
| Net Weight (kg) | 31 |
VN



Reviews
There are no reviews yet.