Warranty: 36 months
HIGHLIGHTS
- UPS C2K-LCD is redesigned and equipped with an LCD screen that provides full operational information of the Uninterruptible Power Supply, allowing users to grasp all operating parameters in every mode.
- Equipped with an additional LCD screen that displays operating parameters of the UPS.
TECHNICAL SPECIFICATIONS
| INPUT | |
|---|---|
| Nominal voltage | 220/230/240 VAC |
| Voltage range | 100 ~ 300 VAC |
| Phase | Single phase (2 wires + ground) |
| Nominal frequency | 50/60 Hz (40 ~ 70 Hz) |
| Power factor | 0.99 |
| OUTPUT | |
| Capacity | 2 KVA / 1.8 KW |
| Voltage | 220/230/240 VAC ± 1% |
| Phase | Single phase (2 wires + ground) |
| Waveform | True sine wave |
| Frequency | Synchronized with input 50/60Hz ± 4Hz or 50/60 Hz ± 0.05 Hz (battery mode) |
| Efficiency | >91% (>97% – ECO Mode) |
| Overload capacity | 108 ~ 150% within 30 seconds |
| Output sockets | IEC 10A * 4 |
| BYPASS MODE | |
| Automatic switch to Bypass mode | Overload, UPS fault |
| BATTERY | |
| Battery type | 12 VDC, sealed, maintenance-free, lifespan over 3 years. |
| Backup time | > 3.5 minutes |
| INTERFACE | |
| Control panel | Start button / Mute alarm / Power off button |
| LED indicators | Utility mode, battery mode, bypass mode, load level, battery level, fault status indicator. |
| Communication ports | RS232, expansion slot |
| Management software | Comes with Winpower management software, allowing monitoring and automatic on/off control of UPS and the system.
Supports all operating systems: Windows, Linux, Unix, Sun |
| Transfer time | 0 ms |
| OPERATING ENVIRONMENT | |
| Operating temperature | 0 ~ 40°C |
| Operating humidity | 20% ~ 90%, non-condensing |
| STANDARDS | |
| Noise level | 40 dB excluding alarm sound |
| Electromagnetic field (EMS) | IEC 61000-4-2 Level 4 (ESD) |
| IEC 61000-4-3 Level 3 (RS) | |
| IEC 61000-4-4 Level 4 (EFT) | |
| IEC 61000-4-5 Level 4 (Surge) | |
| Conducted – Emission | En 55022 CLASS B |
| DIMENSIONS / WEIGHT | |
| Dimensions (W x D x H) (mm) | 190 x 399 x 330 |
| Net weight (kg) | 17.0 |
VN



Reviews
There are no reviews yet.