The above unit price does not include cabinet and battery.
Warranty: 36 months
HIGHLIGHTS
- High efficiency reduces power waste
- Expandable multi-level protection capability
- No input phase shift
- Remote management solution integrated with peripheral devices
- Smart charging technology extends battery life
- Used for Data centers, network devices, telecommunications, security, defense, industrial equipment, medical, automation, broadcasting, television, etc.
TECHNICAL SPECIFICATIONS
| INPUT | |
|---|---|
| Rated voltage | 380VAC (L-L) / 220VAC (L-N) |
| Voltage range | 120VAC ~ 275VAC (176VAC ~ 275VAC: Full load) |
| Number of phases | 3-phase (Star type – 4 wires + ground) or 1-phase |
| Rated frequency | 50/60 Hz (40 ~ 70 Hz) |
| Power factor | > 0.95 (Single-phase input) |
| Generator compatibility | Yes |
| OUTPUT | |
| Power | 10 KVA / 9 KW |
| Voltage | 220V/230/240V ± 1% |
| Number of phases | 1 phase (2 wires + ground) |
| Waveform | Pure sine wave in all states of mains operation and independent of remaining battery capacity. |
| Frequency | Synchronized with input 50/60Hz ± 4Hz or 50/60Hz ± 0.05Hz (battery mode) |
| Efficiency | ≥ 93.5% (>98% in ECO Mode) |
| Overload capacity | 105% ~ 125% for 10 minutes, 125% ~ 150% for 30 seconds, >150% for 500 milliseconds |
| Output connection | Terminal block |
| BYPASS MODE | |
| Automatic bypass transfer | Overload, UPS fault |
| Maintenance switch | Available |
| EMERGENCY POWER OFF (EPO) | |
| EPO function | Optional upon request |
| BATTERY | |
| Battery type | 12 VDC, sealed, maintenance-free, lifespan over 3 years |
| Backup time | Depends on external battery capacity and load usage. |
| Battery charging time | Depends on external battery capacity |
| INTERFACE | |
| Control panel | Power On / Self-test / Mute alarm / Power Off button |
| Status LED indicators | Mains mode, battery mode, bypass mode, load level, battery capacity, fault status indication. |
| Communication ports | RS232, expansion slot |
| Management software | Winpower energy management and automatic shutdown software compatible with Windows, Linux, Unix, Sun |
| Transfer time | 0 ms |
| Parallel connection N+X function | Allows parallel connection of up to 3 units for multi-layer redundancy (N+X), tripling the power capacity and sharing the load evenly. |
| OPERATING ENVIRONMENT | |
| Operating temperature | 0 ~ 40°C |
| Operating humidity | 20% ~ 90%, non-condensing |
| Cooling system | Air convection fan |
| STANDARDS | |
| Noise level | |
| Electromagnetic field (EMS) | IEC 61000-4-2 Level 4 (ESD) |
| IEC 61000-4-3 Level 3 (RS) | |
| IEC 61000-4-4 Level 4 (EFT) | |
| IEC 61000-4-5 Level 4 (Surge) | |
| EMI safety standard | IEC62040-2, for input current ≥ 25A |
| Safety standard | IEC62040-1 |
| DIMENSIONS / WEIGHT | |
| Dimensions (W x D x H) (mm) | 212 x 500 x 420 |
| Net weight (kg) | 16.9 |
VN


Reviews
There are no reviews yet.