HIGHLIGHTS
- Maximum capacity for the type of UPS with single-phase input and single-phase output.
- Additional LCD display provides parameters during UPS operation, helping users easily monitor the working status of the UPS.
TECHNICAL SPECIFICATIONS
| INPUT | |
|---|---|
| Rated Voltage | 220 VAC |
| Voltage Range | 120 ~ 275 VAC |
| Phase | Single phase (2 wires + ground) |
| Rated Frequency | 50/60 Hz (40 ~ 70 Hz) |
| Power Factor | ≥ 0.99 |
| Generator Compatibility | Yes |
| OUTPUT | |
| Capacity | 10 KVA / 9 KW |
| Voltage | 220 VAC ± 1% |
| Phase | Single phase (2 wires + ground) |
| Waveform | True sine wave in all conditions and independent of the remaining battery capacity. |
| Frequency | Synchronized with input source 50/60Hz ±4Hz or 50/60Hz ±0.02Hz (battery mode). |
| Efficiency | 94% (88% ECO Mode) |
| Overload Capacity | 105% ~ 125% for 1 minute, 125% ~ 150% for 30 seconds, >150% for 0.5 seconds |
| Output Connection | Terminal block |
| BYPASS MODE | |
| Automatic Transfer to Bypass Mode | Overload, UPS fault, low battery level |
| Maintenance Switch | Available |
| EMERGENCY POWER OFF (EPO) FUNCTION | |
| UPS Emergency Power-Off Function (EPO) | Optional upon request |
| BATTERY | |
| Battery Type | 12 VDC, sealed, maintenance-free, over 3 years lifespan. |
| Backup Time | >4 minutes |
| Recharge Time | 8 hours to reach 90% capacity |
| INTERFACE | |
| Control Panel | Start button / Self-test / Mute alarm / Power off button |
| Status Indicator LEDs | Utility mode, Battery mode, Bypass mode, Load level, Battery level, Fault indicator. |
| Communication Port | RS232, expansion slot |
| Management Software | Power management and automatic shutdown software Winpower/Webpower
Supports all Windows, Unix, Linux, Sun operating systems |
| Transfer Time | 0 ms |
| Parallel N+X Connection Function | Optional upon customer request |
| OPERATING ENVIRONMENT | |
| Operating Temperature | 0 ~ 40°C |
| Operating Humidity | 20% ~ 90%, non-condensing |
| Cooling System | Air convection fan |
| STANDARDS | |
| Noise Level | |
| Electromagnetic Field (EMS) | IEC 61000-4-2 Level 4 (ESD) |
| IEC 61000-4-3 Level 3 (RS) | |
| IEC 61000-4-4 Level 4 (EFT) | |
| IEC 61000-4-5 Level 4 (Surge) | |
| Electromagnetic Interference Safety Standard (EMI) | IEC62040-2, for input current ≥ 25A |
| DIMENSIONS / WEIGHT | |
| Dimensions (W x D x H) (mm) | 248 x 500 x 565 |
| Net Weight (kg) | 62 |
VN


Reviews
There are no reviews yet.