HIGHLIGHTS
- With high durability, easy maintenance, repair, component replacement, and suitable backup time, the Santak C2K-LCD, C3K-LCD UPS products are widely used at bank ATM stations.
- Equipped with an LCD screen that provides UPS operating parameters.
TECHNICAL SPECIFICATIONS
| INPUT | |
|---|---|
| Nominal Voltage | 220/230/240 VAC |
| Voltage Range | 100 ~ 300 VAC |
| Phase | Single phase (2 wires + ground wire) |
| Nominal Frequency | 50/60 Hz (40 ~ 70 Hz) |
| Power Factor | 0.99 |
| OUTPUT | |
| Capacity | 3 KVA / 2.7 KW |
| Voltage | 220/230/240 VAC ± 1% |
| Phase | Single phase (2 wires + ground wire) |
| Waveform | True sine wave |
| Frequency | Synchronized with input 50/60Hz ± 4Hz or 50/60Hz ± 0.05Hz (battery mode) |
| Efficiency | >91% (>97% – ECO Mode) |
| Overload Capacity | |
| Output Socket | IEC 10A * 4 & IEC 16A * 1 |
| BYPASS MODE | |
| Auto Switch to Bypass Mode | When the UPS has a fault or overload |
| BATTERY | |
| Battery Type | 12 VDC, sealed, maintenance-free, lifespan over 3 years. |
| Backup Time | >3.5 minutes |
| INTERFACE | |
| Control Panel | Start / Self-test / Mute alarm / Power off button |
| Status LED Display | Utility mode, battery mode, bypass mode, load capacity, battery level, fault status. |
| Communication Port | RS232, expansion slot |
| Management Software | Comes with Winpower software for monitoring, automatic UPS and system startup/shutdown. Supports all operating systems: Windows, Linux, Unix, Sun. |
| Transfer Time | 0 ms |
| OPERATING ENVIRONMENT | |
| Operating Temperature | 0 ~ 40°C |
| Operating Humidity | 20% ~ 90%, non-condensing |
| STANDARDS | |
| Noise Level | 50 dB (excluding alarm) |
| Electromagnetic Field (EMS) | IEC 61000-4-2 Level 4 (ESD) |
| IEC 61000-4-3 Level 3 (RS) | |
| IEC 61000-4-4 Level 4 (EFT) | |
| IEC 61000-4-5 Level 4 (Surge) | |
| Conducted Emission | EN 55022 CLASS B |
| DIMENSIONS / WEIGHT | |
| Dimensions (W x D x H) (mm) | 190 x 393 x 330 |
| Net Weight (kg) | 22.2 |
VN



Reviews
There are no reviews yet.