The above unit price does not include cabinet and battery.
Warranty: 36 months
– 3-phase input and 3-phase output UPS, double conversion technology, advanced processor, True online 3/3 phase 3c3pro 20kVA – 800kVA, ideal for industrial equipment power backup…
– Effective protection in industrial fields, a solution for service industries, or power failure causes
– Easy installation, operation, and maintenance
– High efficiency
– LCD display provides all information related to electrical source and UPS operation
– Expandable capacity and multi-layer protection
– Equipped with several peripheral connections that allow remote management and communication with external circuits, providing comprehensive power management solutions.
DETAILED TECHNICAL SPECIFICATIONS
| INPUT | |
|---|---|
| Rated voltage | 380VAC (L-L) / 220 (L-N) |
| Voltage range | 201 ~ 478VAC (L-L) / 116 ~ 276VAC (L-N) |
| Phase | 3-phase (Star configuration – 4 wires + grounding wire) |
| Rated frequency | 42 ~ 72 Hz |
| Power factor | ≥ 0.99 |
| Generator compatibility | Yes |
| OUTPUT | |
| Power | 60 KVA / 54 KW |
| Voltage | 380VAC (L-L) / 220 (L-N) ± 1% |
| Phase | 3-phase (Star configuration – 4 wires + grounding wire) |
| Waveform | Pure sine wave in all situations regardless of remaining battery capacity. |
| Frequency | Synchronized with input source 50/60Hz ± 4Hz or 50/60Hz ± 0.05Hz (battery mode) |
| Load connection type | 3-phase (Star configuration – 4 wires + grounding wire) |
| Efficiency | 94% (Mains, battery mode) >98% (ECO mode) |
| Overload capability | ≥ 110% ~ 125% for 10 minutes, 125% ~ 150% for 1 minute |
| Output connection | Terminal block |
| BYPASS MODE | |
| Automatic bypass | Overload, UPS failure |
| Maintenance switch | Available |
| BATTERY | |
| Battery type | 12 VDC, sealed, maintenance-free |
| Backup time | Depends on external battery capacity – Customers may choose according to needs and cost |
| Recharge time | Depends on external battery capacity |
| INTERFACE | |
| Control panel | LCD screen and function keys |
| Status LEDs | Mains mode, battery mode, bypass mode, alarm |
| Communication ports | RS232, AS400, EPO, smart slot |
| Management software | Power management and automatic shutdown software Winpower compatible with Windows, Linux, Unix, Sun |
| Transfer time | 0 ms |
| Emergency Power Off (EPO) | Yes |
| Parallel connection N+X | Allows parallel connection of up to 4 units for redundant multi-layer operation (N+X), power expansion, and load sharing. |
| OPERATING ENVIRONMENT | |
| Operating temperature | 0 ~ 40°C |
| Operating humidity | 20% ~ 90%, non-condensing |
| Cooling system | Air cooling fan |
| STANDARDS | |
| Noise level | 62 dB excluding alarm |
| Electromagnetic field (EMS) | IEC 61000-4-2 Level 3 (ESD) |
| IEC 61000-4-3 Level 3 (RS) | |
| IEC 61000-4-4 Level 4 (EFT) | |
| IEC 61000-4-5 Level 4 (Surge) | |
| Conducted and radiated EMI | IEC62040-2:2005 / EN50091-2:1996, input current ≥ 25A |
| DIMENSIONS / WEIGHT | |
| Dimensions (W x D x H) (mm) | 600 x 720 x 1200 |
| Net weight (kg) | 177 |
VN



Reviews
There are no reviews yet.