The above price does not include cabinet and batteries.
Warranty: 36 months
3-phase in / 3-phase out UPS line with double conversion technology, advanced processor, 3C3 PRO ideal for industrial equipment backup storage, …
– Easy installation, operation, and maintenance
– High efficiency
– LCD screen provides all information related to power source and UPS operation
– Expandable and multi-layer protection using a common battery system
– Equipped with several peripheral connections allowing remote management and communication with external circuits to create an integrated power management solution
– On-site repair, maintenance, and component replacement services at reasonable costs. Fast incident handling is a top requirement when equipping high-capacity UPS systems, and we always meet all these requirements.
DETAILED TECHNICAL SPECIFICATIONS
| INPUT | |
|---|---|
| Rated voltage | 380VAC (L-L) / 220 (L-N) |
| Voltage range | 201 ~ 478VAC (L-L) / 116 ~ 276VAC (L-N) |
| Phase | 3-phase (Star type – 4 wires + ground wire) |
| Rated frequency | 42 ~ 72 Hz |
| Power factor | ≥ 0.99 |
| Generator compatible | Yes |
| OUTPUT | |
| Capacity | 80 KVA / 72 KW |
| Voltage | 380VAC (L-L) / 220 (L-N) ± 1% |
| Phase | 3-phase (Star type – 4 wires + ground wire) |
| Waveform | True sine wave under all grid and battery states, independent of battery capacity. |
| Frequency | Synchronized with input 50/60Hz ± 4Hz or 50/60Hz ± 0.05Hz (battery mode) |
| Load connection type | 3-phase (Star type – 4 wires + ground wire) |
| Efficiency | 94% (Grid mode, battery mode) >98% (ECO mode) |
| Overload capacity | ≥ 105% ~ 125% for 10 minutes, 125% ~ 150% for 1 minute |
| Output connection | Terminal block |
| BYPASS MODE | |
| Automatic switch to Bypass mode | Overload, UPS fault |
| Maintenance switch | Available |
| BATTERY | |
| Battery type | 12 VDC, sealed, maintenance-free |
| Backup time | Depends on the capacity of external batteries – customers can select according to their needs and budget |
| Battery charging time | Depends on the capacity of external batteries |
| INTERFACE | |
| Control panel | LCD screen and programming keys |
| Status LED indicators | Mains mode, battery mode, bypass mode, alarm |
| Communication ports | RS232, AS400, EPO, smart slot |
| Management software | Winpower energy management and automatic shutdown software compatible with Windows, Linux, Unix, Sun |
| Transfer time | 0 ms |
| Emergency Power Off (EPO) | Yes |
| Parallel connection N+X | Allows parallel connection of up to 4 units for multi-layer redundancy (N+X), power multiplication, and load sharing. |
| OPERATING ENVIRONMENT | |
| Operating temperature | 0 ~ 40°C |
| Operating humidity | 5% ~ 90%, non-condensing |
| Cooling system | Air convection fan |
| STANDARDS | |
| Electromagnetic field (EMS) | IEC 61000-4 |
| IEC 62040-2 | |
| Conducted and radiated EMI | EN5550022 / EN55024 |
| Safety | IEC 62040-1 |
| DIMENSIONS / WEIGHT | |
| Dimensions (W x D x H) (mm) | 600 x 720 x 1200 |
| Net weight (kg) | 184 |
VN



Reviews
There are no reviews yet.