The above unit price does not include cabinet and battery.
Warranty: 36 months
HIGHLIGHTS
- High efficiency reduces power waste
- Expandable multi-level protection capability
- No input phase shift
- Remote management solution combined with peripheral devices
- Smart charging technology increases battery lifespan
- Used for Data Centers, Network Equipment, Telecommunications, Security, Defense, Industrial Equipment, Medical, Automation, Broadcasting, Television, etc.
TECHNICAL SPECIFICATIONS
| INPUT | |
|---|---|
| Rated Voltage | 380VAC (L-L) / 220VAC (L-N) |
| Voltage Range | 120VAC ~ 275VAC (176VAC ~ 275VAC: Full load) |
| Number of Phases | 3 phases (Star type – 4 wires + ground wire) |
| Rated Frequency | 50/60 Hz (40 ~ 70 Hz) |
| Power Factor | > 0.99 |
| Generator Compatible | Yes |
| OUTPUT | |
| Power Capacity | 20 KVA / 18 KW |
| Voltage | 220V/230V/240V ± 1% |
| Number of Phases | Single phase (2 wires + ground wire) |
| Waveform | True sine wave in all grid conditions and independent of battery capacity. |
| Frequency | Synchronized with input 50/60Hz ± 4Hz or 50/60Hz ± 0.05Hz (battery mode) |
| Efficiency | >93.5% (>98% ECO Mode) |
| Overload Capacity | 105% ~ 125% for 10 minutes, 125% ~ 150% for 30 seconds, >150% for 500 milliseconds |
| Output Connection | Terminal Block |
| BYPASS MODE | |
| Auto Transfer to Bypass Mode | Overload, UPS failure |
| Maintenance Switch | Available |
| EMERGENCY POWER OFF (EPO) | |
| Emergency Power Off Function (EPO) | Optional as required |
| BATTERY | |
| Battery Type | 12 VDC, sealed, maintenance-free, lifespan over 3 years |
| Backup Time | Depends on external battery capacity and load power |
| Charging Time | Depends on external battery capacity |
| INTERFACE | |
| Control Panel | Start button / Self-test / Mute alarm / Power off button |
| Status LED Indicators | Mains mode, battery mode, bypass mode, load level, battery capacity, fault status indicator. |
| Communication Port | RS232, expansion slot |
| Management Software | Energy management and automatic shutdown software (Winpower) compatible with Windows, Linux, Unix, Sun |
| Transfer Time | 0 ms |
| Parallel Connection N+X Function | Allows parallel connection up to 3 units for multi-layer redundancy (N+X), increasing total capacity threefold, evenly sharing load. |
| OPERATING ENVIRONMENT | |
| Operating Temperature | 0 ~ 40°C |
| Operating Humidity | 20% ~ 90%, non-condensing |
| Cooling System | Air convection fan |
| STANDARDS | |
| Noise Level | >50 dB excluding alarm |
| Electromagnetic Field (EMS) | IEC 61000-4-2 Level 4 (ESD) |
| IEC 61000-4-3 Level 3 (RS) | |
| IEC 61000-4-4 Level 4 (EFT) | |
| IEC 61000-4-5 Level 4 (Surge) | |
| EMI Safety Standard | IEC62040-2, for input current ≥ 25A |
| Safety Standard | IEC62040-1 |
| DIMENSIONS / WEIGHT | |
| Dimensions (W x D x H) (mm) | 248 x 500 x 565 |
| Net Weight (kg) | 31 |
VN



Reviews
There are no reviews yet.